Çırçır Rolesi
Çırçır Rolesi

Çırçır Rolesi

 

Çirçir rolesi, pamugu çekirdeginden ayirmada kullanilir.

 

Pamugun liflerini, koparmadan ve hatta hiç deforme etmeden çekirdeginden ayirabilen tek üründür. Yapimda kullanilan deri, bikromat dolgulu ve bitkisel tanen dolgulu olmak üzere iki çeşittir. Rolenin ortasında uzun bir mil çevresine monte edilmiş silindirik agaç üzerine, derilerin helezonik sekilde sabitlenmesiyle ortaya cikan mamül, ÇIRÇIR ROLESİ'dir.

 

İşlevi :

Çırçır Topu(rolesi) çırçır makinesine takılarak, makinenin üst haznesinden dökülen ham pamuğun çekirdeğini elyafından ayırır. Çekirdeğinden ayrılan pamuk ön banttan balyalanmak üzere preslenmeye gider.

 

Özelliği:

Çırçır topunun üst derisinin kromlanmasından (mavi renkli) dolayı topun dönüşü esnasında kesinlikle ısınma olmaz, ısınma olmayınca elyafta da (pamukta) yanma olmaz. Yanmayan pamuğun rengi sararmaz yani renk değiştirmez. Pamuğun rengi naturel olarak çekirdeğinden ayrılmış olur.

 

İşlem esnasında yine çırçır topunun özelliğinden dolayı pamuğun çekirdeği kırılmaz. Bu özellikten dolayı da pamuğun rengi değişmez. Pamuğun elyafında kesinlikle kırılma ve kopma olmaz. Bir çırçır topu takriben 80 ila 100 ton arasında pamuk işler.

 

 

Bu site, Sitesepeti ve Solido Grup güvencesi ile hazırlanmıştır. Copyright © 2014